Szkolenia dla psów Nie Ma To Jak Pies LOGO
Maciej Wojciechowski - dogoterapeuta, zoopsycholog , behawiorysta w szkole dla psów Nie Ma To Jak Pies

Maciej Wojciechowski
dogoterapeuta i beahawiorysta psów

Jak ćwiczyć opanowanie emocji u psa w warunkach domowych?

Jak ćwiczyć opanowanie emocji u psa w warunkach domowych? - Szkolenia dla psów Nie Ma To Jak Pies
Jeśli Twój pies za bardzo się ekscytuje, a Ty nie masz w danym okresie za dużo czasu, żeby z nim nad tym popracować, to warto wdrożyć poniższe czynności do waszej codziennej rutyny.

Opanowanie emocji u psa przy jedzeniu

Karmisz swojego pupila codziennie, prawda? Wykorzystaj to, do treningu opanowania emocji!

Napełnij miskę jedzeniem i poproś psa, aby usiadł. Kiedy to zrobi, powiedz ,,CZEKAJ” i powoli zacznij opuszczać miskę. Obserwuj psa, jeśli tylko spróbuje się podnieść, to zabierz miskę i zrób to jeszcze raz. Ćwiczenie powtarzaj, aż uda Ci się położyć miskę z jedzeniem na ziemi, a pies będzie spokojnie czekał. Powiedz wtedy ,,PROSZĘ” i daj psu zjeść.

UWAGA! Stopniowo możesz wydłużać czas, który Twój pies czeka. Jeśli to ćwiczenie jest za trudne, cofnij się o kilka kroków. Możesz zwiększyć odległość psa od miski lub skrócić czas oczekiwania. W przypadku gdy trudno Ci opanować psa, ćwiczenie możesz wykonywać, pomagając sobie smyczą.

Opanowanie emocji u psa

Wychodzenie na spacer z psem

Jestem przyzwyczajony, że o ilości spacerów i o tym, jak powinny wyglądać wspominam bardzo często, ale dzisiaj nie o tym!

Jak wykorzystać spacery do opanowania emocji? Jeśli Twój pies za bardzo się ekscytuje, kiedy się ubierasz lub sięgasz po smycz, to poczekaj aż się w tym momencie uspokoi.

Kiedy to zrobi, zapnij smycz i podejdź ze swoim pupilem do drzwi. Wydaj swojemu psu komendę ,,SIAD”, a następnie otwórz drzwi. Podobnie, jak w przypadku karmienia, jeśli Twój pies się zerwie z komendy, zablokuj go smyczą i powtórz ćwiczenie. Jeśli usiedzi w miejscu, pochwal go i użyj komendy zwalniającej, np. ,,ok”. Dopiero wtedy wyjdźcie na zewnątrz.

Możesz też to robić, kiedy witasz się z psem. Wejdź do domu i poczekaj chwilę aż opadną pierwsze emocje. Kiedy Twój pies sam z siebie się położy, usiądzie lub trochę uspokoi, nagródź go przywitaniem!

Ogarnij emocje swojego psa

Zapisz się na szkolenie Spokój! Skuteczna nauka opanowania emocji

W trakcie zabawy z pupilem

Większość psów uwielbia bawić się ze swoimi przewodnikami. Wspólna aktywność to świetna okazja do budowania relacji z przewodnikiem oraz treningu opanowania emocji! Jak zacząć?

  • Poproś swojego psa, żeby usiadł. Kiedy to zrobi, wyjmij zabawkę (może to być np. szarpak), ale nie zaczynaj od razu zabawy.

Jeśli Twój pies zerwie się z komendy i zacznie skakać, schowaj zabawkę i zacznij od początku. Kiedy spokojnie zaczeka, powiedz ,,ŁAP” i pobaw się z nim.

Robiąc tak nauczysz psa, że do rozpoczęcia zabawy koniecznie jest poczekanie paru sekund i opanowanie.

W wolnym czasie

To ćwiczenie zajmie Ci dosłownie 3 minuty!

👉 Weź na dłoń pyszny smakołyk i ustaw ją na wysokości pyska psa. Pokazując psu smakołyk, powiedz ,,NIE” lub ,,FE”. Kiedy Twój pupil spróbuje go zjeść, zamknij dłoń, co uniemożliwia psu dostanie się do jedzenia. Następnie powtórz czynność: Powiedz ,,NIE”, pokaż psu smakołyk na dłoni i kiedy spróbuje go zabrać, zamknij rękę.

Powtarzaj ćwiczenie do momentu aż pies spokojnie poczeka. Powiedz wtedy ,,proszę” i pozwól mu zjeść smakołyk.

Bądź na bieżąco

Sprawdź aktualną ofertę kursów i pomóż swojemu psu!

Podsumowanie

Pamiętaj, że do nauki potrzeba czasu, cierpliwości i konsekwencji. Stosuj metodę ,,małych kroków” i nie wymagaj od psa cudów. Nie oczekuj, że pies od razu zrozumie o co Ci chodzi, wspieraj go i nagradzaj za postępy. Stosujesz którąś z tych metoda, pracując ze swoim psem?

Jeśli chcesz poznać więcej tajników pracy z psami, to zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą szkoleń.

Podobał Ci się ten wpis?

Podziel się nim ze znajomymi

Zapraszam do dyskusji

Skomentuj ten wpis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Szkolenia Nie Ma To Jak Pies

Sprawdź, jak mogę pomóc Tobie i Twojemu psu.

Kim jestem

Maciej Wojciechowski - dogoterapeuta, zoopsycholog , behawiorysta w szkole dla psów Nie Ma To Jak Pies

Nazywam się Maciej Wojciechowski. Jestem dogoterapeutą, behawiorystą i trenerem psów. 

Obserwuj mnie

Zajrzyj na moje profile na Facebooku i Instagramie

Zobacz również

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.