Wyobraź sobie centrum zarządzania w którym analizowane są zapachy. U człowieka jego powierzchnia byłaby wielkości mniej więcej znaczka pocztowego, a u psa kartki papieru maszynowego. W dzisiejszym artykule przedstawię Ci kilka interesujących faktów o najważniejszym zmyśle Twojego psiego pupila, a Ty dowiesz się, jak działa psi nos.
8 faktów na temat psiego węchu
- Pies ma zdecydowanie lepszy węch niż człowiek: w nabłonku węchowym psa znajduje się od 220 mln do 2 mld neuronów węchowych, a u człowieka około 5 mln.
- Nabłonek węchowy w przewodach węchowych psa zajmuje od około 18 cm2 do 150 cm2 powierzchni, a u człowieka od 3 cm do 4cm2.
- Psy posiadają narząd lemieszowo-nosowy, który jest bogato unerwiony i unaczyniony. Dzięki temu psy są w stanie wyczuwać feromony i poznawać się. Robią to często podczas powitania, kiedy obwąchują swoje obszary genitalne. Jest dla nich bogate źródło informacji (mogą przykładowo wyczuć czy jakiś pies się w danej chwili stresuje).
- Psy są świetne w rozpoznawaniu zapachów, bez problemu są w stanie rozróżnić na ich podstawie członków rodziny, a nawet bliźnięta jednojajowe (mylą się jednak czasami w przypadku członków rodziny, którzy mieszkają pod jednym dachem lub mają na przykład podobną dietę). Odróżnianie zapachów dla psa może być dla niego tak proste, jak dla nas kolorów.
- Dostrzeganie zapachów i podążanie ich śladem jest często wykorzystywane przez psy w trakcie węszenia i tropienia. Psy potrafią niezależnie poruszać każdym z nozdrzy, dzięki czemu są w stanie dokładniej określić kierunek, skąd pochodzi zapach.
- Nasze czworonogi są bardzo dobre w segregowaniu zapachów, dzięki czemu w łatwy sposób są w stanie znajdować różne szkodliwe substancje ukryte między innymi zapachami, które miałyby je maskować.
- U psów wąchanie może przebiegać niezależnie od oddychania.
- Psy mają zazwyczaj zimny i wilgotny nos, aby mogły się na nim osadzać cząsteczki zapachu, które następnie rozpuszczają się śluzie i są poddawane dalszej analizie.
Jakie korzyści dla psa płyną z pracy nosem?
- Buduje pewność siebie psa.
- Pomaga się psu wyciszyć.
- Zaspokaja swoją naturalną potrzebę.
- Spala nadmiar energii.
- Uczy skupiania się na zadaniu.
- Pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
Rozwiń u swoje psa umiejętność węszenia
Weź udział ze swoim psem w szkoleniu Nose Work
Jak możesz samodzielnie wykorzystać wiedzę, jak działa psi nos?
Zorganizuj swojemu psu zajęcia węchowe. Pomogą Ci one zaspokoić podstawową potrzebę Twojego psa, jaką jest używanie nosa.
Najprostszą metodą w domu, żeby pies mógł sobie trochę powęszyć jest mata węchowa, do której po prostu nasypujemy naszemu pupilowi jego ulubione smaki. On już zajmie się resztą! Takie maty możecie spotkać w prawie każdym sklepie zoologicznym lub sklepie z akcesoriami dla zwierząt.
Możesz również pochować pyszne smakołyki w różnych zakamarkach swojego mieszkania i zachęcić psa do poszukiwań.
- Wprowadź w tym ceku komendę ,,szukaj”. Weź do ręki parę smakołyków i rozrzuć je na podłodze, mówiąc ,,SZUKAJ”. Powtórz to kilka razy.
Pies skojarzy komendę, z tą aktywnością i kiedy użyjesz go po schowaniu smaków, łatwiej Ci będzie przekonać psa do rozpoczęcia poszukiwań!
Podsumowanie
Jeśli zainteresował Cię temat Nose Work i chciałbyś więcej popracować ze swoim psem, to zapraszam Cię do kontaktu i sprawdzenia oferty zajęć.