Szkolenia dla psów Nie Ma To Jak Pies LOGO
Maciej Wojciechowski - dogoterapeuta, zoopsycholog , behawiorysta w szkole dla psów Nie Ma To Jak Pies

Maciej Wojciechowski
dogoterapeuta i beahawiorysta psów

Węszę, więc jestem. Jak działa psi nos?

Węszę, więc jestem. Jak pies widzi świat? - Szkolenia dla psów Nie Ma To Jak Pies
Badania pokazują, że najważniejszym ze zmysłów naszego psa jest węch. Mówi się, że wręcz, że pies patrzy na świat swoim nosem. Skąd takie powiedzenie?

Wyobraź sobie centrum zarządzania w którym analizowane są zapachy. U człowieka jego powierzchnia byłaby wielkości mniej więcej znaczka pocztowego, a u psa kartki papieru maszynowego. W dzisiejszym artykule przedstawię Ci kilka interesujących faktów o najważniejszym zmyśle Twojego psiego pupila, a Ty dowiesz się, jak działa psi nos.

8 faktów na temat psiego węchu

 1. Pies ma zdecydowanie lepszy węch niż człowiek: w nabłonku węchowym psa znajduje się od 220 mln do 2 mld neuronów węchowych, a u człowieka około 5 mln.
 2. Nabłonek węchowy w przewodach węchowych psa zajmuje od około 18 cm2 do 150 cm2 powierzchni, a u człowieka od 3 cm do 4cm2.
 3. Psy posiadają narząd lemieszowo-nosowy, który jest bogato unerwiony i unaczyniony. Dzięki temu psy są w stanie wyczuwać feromony i poznawać się. Robią to często podczas powitania, kiedy obwąchują swoje obszary genitalne. Jest dla nich bogate źródło informacji (mogą przykładowo wyczuć czy jakiś pies się w danej chwili stresuje).
 4. Psy są świetne w rozpoznawaniu zapachów, bez problemu są w stanie rozróżnić na ich podstawie członków rodziny, a nawet bliźnięta jednojajowe  (mylą się jednak czasami w przypadku członków rodziny, którzy mieszkają pod jednym dachem lub mają na przykład podobną dietę). Odróżnianie zapachów dla psa może być dla niego tak proste, jak dla nas kolorów. 
 5. Dostrzeganie zapachów i podążanie ich śladem jest często wykorzystywane przez psy w trakcie węszenia i tropienia. Psy potrafią niezależnie poruszać każdym z nozdrzy, dzięki czemu są w stanie dokładniej określić kierunek, skąd pochodzi zapach.
 6. Nasze czworonogi są bardzo dobre w segregowaniu zapachów, dzięki czemu w łatwy sposób są w stanie znajdować różne szkodliwe substancje ukryte między  innymi zapachami, które miałyby je maskować.
 7. U psów wąchanie może przebiegać niezależnie od oddychania.
 8. Psy mają zazwyczaj zimny i wilgotny nos, aby mogły się na nim osadzać cząsteczki zapachu, które następnie rozpuszczają się śluzie i są poddawane dalszej analizie.

Jakie korzyści dla psa płyną z pracy nosem?

 • Buduje pewność siebie psa.
 • Pomaga się psu wyciszyć.
 • Zaspokaja swoją naturalną potrzebę.
 • Spala nadmiar energii.
 • Uczy skupiania się na zadaniu.
 • Pozytywnie wpływa na układ nerwowy.
Rozwiń u swoje psa umiejętność węszenia

Weź udział ze swoim psem w szkoleniu Nose Work

Jak możesz samodzielnie wykorzystać wiedzę, jak działa psi nos?

Zorganizuj swojemu psu zajęcia węchowe. Pomogą Ci one zaspokoić podstawową potrzebę Twojego psa, jaką jest używanie nosa.

Psi nos. Jak działa zmysł węchu u psa?

Najprostszą metodą w domu, żeby pies mógł sobie trochę powęszyć jest mata węchowa, do której po prostu nasypujemy naszemu pupilowi jego ulubione smaki. On już zajmie się resztą! Takie maty możecie spotkać w prawie każdym sklepie zoologicznym lub sklepie z akcesoriami dla zwierząt.

Możesz również pochować pyszne smakołyki w różnych zakamarkach swojego mieszkania i zachęcić psa do poszukiwań.

 • Wprowadź w tym ceku komendę ,,szukaj”. Weź do ręki parę smakołyków i rozrzuć je na podłodze, mówiąc ,,SZUKAJ”. Powtórz to kilka razy. 🙂

Pies skojarzy komendę, z tą aktywnością i kiedy użyjesz go po schowaniu smaków, łatwiej Ci będzie przekonać psa do rozpoczęcia poszukiwań!

Bądź na bieżąco

Obserwuj mój profil na Facebooku

Podsumowanie

Jeśli zainteresował Cię temat Nose Work i chciałbyś więcej popracować ze swoim psem, to zapraszam Cię do kontaktu i sprawdzenia oferty zajęć.

Podobał Ci się ten wpis?

Podziel się nim ze znajomymi

Zapraszam do dyskusji

Skomentuj ten wpis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaż wszystkie komentarze

Szkolenia Nie Ma To Jak Pies

Sprawdź, jak mogę pomóc Tobie i Twojemu psu.

Kim jestem

Maciej Wojciechowski - dogoterapeuta, zoopsycholog , behawiorysta w szkole dla psów Nie Ma To Jak Pies

Nazywam się Maciej Wojciechowski. Jestem dogoterapeutą, behawiorystą i trenerem psów. 

Obserwuj mnie

Zajrzyj na moje profile na Facebooku i Instagramie

Zobacz również

Na stronie wykorzystujemy pliki cookies.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.